Novoročné predsavzatia
Už ste si dali novoročné predsavzatia? Zdajú sa vám podobné ako minulý rok, či tentokrát ich už aj splníte? Dať si novoročné predsavzatia je veľmi ľahké. Dokáže to každý. Je však smutné, že len málokto ich skutočne dodrží.
História novoročných predsavzatí
Novoročné predsavzatia sú takmer také staré ako samotná oslava príchodu nového roka. Starovekí Babylončania sľubovali svojom Bohom, že od nového roka budú morálne lepšími ľuďmi. Časté bolo napríklad vrátenie požičaných vecí alebo splatenie dlhov.
Rimania zase dávali sľuby Bohovi Janusovi. V stredoveku rytieri vždy po Vianociach znova sľubovali vernosť a odvahu bojovať za svojho kráľa.
Začiatkom 18. storočia americký teológ a spisovateľ Jonathan Edwards povýšil písanie predsavzatí na umenie. Počas dvoch rokov spísal 70 predsavzatí na rôzne aspekty jeho života, ktoré potom každý týždeň kontroloval.
Uspeje iba 12 % ľudí
V roku 2007 urobil Richard Wiseman z University of Bristol výskum, ktorého sa zúčastnilo 3,000 ľudí. Ukázalo sa, že 88 % ľudí, ktorí si stanovia novoročné predsavzatia neuspejú.
A to napriek tomu, že 52 % ľudí, ktorí sa tohto výskumu zúčastnili, boli na začiatku o svojom úspechu presvedčení. Z toho vyplýva jedna veľmi zaujímavá vec.. Štyridsať osem percent si ani nemyslela, že môže uspieť. Prečo si teda vôbec nejaké ciele dávali?
Mužom pomáha niečo iné ako ženám
Muži dosiahli svoje ciele o 22 % úspešnejšie, keď používali efektívnejšie techniky stanovenia cieľov. Napríklad si povedali, že “dajú dole 1 kilo za týždeň” namiesto toho aby chceli “schudnúť”.
Ženy boli o 10 % úspešnejšie, keď sa svoje ciele zverejnili a získali tak podporu svojich kamarátov a kamarátiek.
Tak teda dámy zverejnite aj svoje plány o starostlivosť o svoje intímne zdravie, lebo možno práve tam začína aj tá citlivejšia cesta k úsepchu!