Pošva – náš ružový vesmír, o ktorom ani zďaleka nevieme všetko!

Neuveríte, ale hoci ju prakticky všetky máme, mnohé veci o nej nevieme. Predstavme si dnes trochu bližšie vagínu, ktorá sa v známej piesni Nogu a Skrúcaného nazýva ružovým vesmírom.

Aby sme boli presní,

tu niekde má stred vesmír,

a podľa láskovedy je stred vesmíru čierny, ryšavý, blond a hnedý.

A čo sa najviac páči každému mužovi, 

že v strede toho stredu,

je vesmír ružový.

Dámske ohanbie pripomína kvet, tvrdia romantici, pričom dve vrstvy korunných lupienkov sa nazývajú pysky (latinské „labia“, čo v slovenčine znamená pery, však znie lepšie). Takmer všetky ženy by asi vedeli povedať, na čo je dobrá pošva, ale koľko z nich vie, na čo slúžia pysky? No?

Pysky chránia citlivé časti, ktoré ležia vnútri pošvy. Mimochodom, možno netušíte, ale veľké pysky obsahujú pomerne veľa tuku a fungujú ako airbagy či tlmiče otrasov. Malé pysky sú na rozdiel od tukovitých veľkých tenšie a veľmi citlivé. Nie také citlivé ako klitoris, ale obsahujú veľa nervových zakončení.

Čo možno takisto netušíte, že pošva má svoju predsieň („vestibulum vaginae“). V rámci tejto vstupnej haly nájdeme dva otvory: vonkajší vchod močovej rúry a pošvový vchod.

Vagína je úzka trubica bohatá na svalovinu. Má dĺžku sedem až desať centimetrov (čo teraz pravdepodobne upokojí mužov, ktorí čítajú tento blog). Väčšinou je stlačená, takže predná a zadná stena na seba priliehajú ako záhyb skladanej sukne. Roztiahne a rozšíri sa najmä počas vzrušenia.

Svaly v okolí pošvy sú silné. Teda, mali by byť silné! Možno ste už o tom počuli, alebo to dokonca na vlastné oči videli, ako niektoré radodajné dámy v Thajsku vystreľujú z pošvy do diaľky pingpongové loptičky. Dokážu to najmä vďaka vypracovanej svalovine v tejto oblasti a s pomocou známych Kegelových cvikov alebo používaním pošvového závažia či Venušiných guľôčok sa k tomu môže dopracovať prakticky ktorákoľvek žena. Jej sexuálny partner to veľmi ocení, navyše je to skvelá prevencia inkontinencie.

Vnútornú stranu stien pošvy pokrýva sliznica, ktorá je vlhká. V samotných stenách vagíny sa nenachádzajú žľazy, ktoré by ju zvhčovali, väčšina tekutiny presakuje cez steny pošvy zvnútra tela a nejaký sekrét uvoľňujú krčkové žľazy (v kanáli krčka maternice). Keď sa žena vzruší, zvlhne pošva ešte väčšmi, pretože do celej genitálnej oblasti prúdi viac krvi, a tak stenami vagíny preniká dovnútra väčšie množstvo tekutiny. Vlhkosť zmierňuje trenie, ktoré v pošve vzniká pri masturbácii alebo sexe, steny pošvy sa však v každom prípade výborne a rýchlo regenerujú.

Okrem toho hlien vzniká aj v dvoch žľazách veľkosti hráška, ktoré sa nachádzajú hneď za pošvovým vchodom, známe sú ako Bartholinove žľazy podľa dánskeho anatóma Bartholina. Produkujú väzkú tekutinu, ktorá pomáha zvlhčovať pošvový vchod.

A ešte na čosi veľmi dôležité sme zabudli! Nesmieme predsa opomenúť ten slávny bod G! Odborníci sa však nevedia zhodnúť, či je to samostatná fyzická štruktúra. Mnohé ženy, ktoré veria v bod G, ho na svojom tele nevedia ukázať. V rámci zobrazovacích metód sa pri výskume u žien okrem klitorisu nijaká samostatná štruktúra schopná navodzovať orgazmus neodhalila. Je zvláštne, že takú prístupnú oblasť, akou sú steny pošvy, stále zahaľuje rúško tajomstva.

Do pošvy si ženy okrem mužského penisu zavádzajú aj rôzne iné predmety: napríklad tampóny, menštruačný kalíšok, Venušine guľôčky, ale v prípade nejakých problémov aj lokálnu liečbu. Viaceré lieky či zdravotnícke pomôcky sú vyrobené v tzv. vaginálnych tabletách, čapíkoch či kapsulách a je dobré, že účinkujú predovšetkým na mieste svojho určenia. Je to aj v prípade problémov, akými sú kvasinkové či bakteriálne zápaly pošvy.

Všetko, čo robia muži, sa tvári ako veda,
a pri tom ide o to, či dá, alebo nedá.

Vesmír je ružový.

 

Hlavnými funkciami pošvy sú:

  • Pohlavný styk
  • Pôrod
  • Vylučovanie menštruačnej krvi
  • Ochrana vnútorných pohlavných orgánov pred infekciami a vonkajšími vplyvmi