Aj pri kúpaní myslite viac na svoju mušličku
Ako jej hovoríte vy? Jaskynka rozkoše, mušlička, bobor, cikula, dierka, rozkrok, lono, frnda, či škebla? Nech máte pre svoje intímne partie akúkoľvek prezývku, snáď je to nejaká milá a lichotivá. Ukazuje sa totiž, že aj ak dokážeme vnímať a aj pomenovať celé svoje telo a nehanbíme sa za intimitu, venujeme mu viac pozornosti. Pre ženy je to mimoriadne dôležité hlavne v lete.
S letným kúpaním – a to nielen v bazénovej vode – totiž neraz súvisí aj vyšší výskyt rôznych nepríjemností v intímnej oblasti. Nemusí pritom ísť o zápal pošvy spôsobený mykózou alebo bakteriálnou infekciou. Niekedy ide „len“ o jemné svrbenie, pálenie, štípanie v rozkroku. A tomu je lepšie predchádzať, než riešiť problém, keď vážnejšie prepukne.
PRVÁ VEC, na ktorú treba myslieť, je pomerne banálna a je až na počudovanie, koľko žien sa jej nedrží. A síce: Vyzliecť si tie mokré plavky. Vlhko a teplo sú ideálnymi podmienkami na množenie nevhodných baktérií.
ZÁSADNÁ VEC, ktorej sa treba naopak VYHNÚŤ, je „preventívne“ si po návrate z pláže vydrhnúť intímne partie vodou a mydlom. Aby sme si rozumeli – jemná sprcha, ktorá zbaví telo soli alebo chlóru je v poriadku. No prehnané umývanie mydlom a nebodaj výplach pošvy či tzv. vaginálna sprcha (hoci špeciálnymi prostriedkami na to určenými) môže spôsobiť viac škody ako osohu. Zbaví totiž pošvu aj tých „dobrých“ látok, ktoré ju majú pred infekciou chrániť.
Predstavme si sliznicu pošvy ako sieť buniek s rôznymi schopnosťami. Bakteriálna bunka musí mať schopnosť priľnúť k príslušnej sliznici, aby sa v tele udržala. Baktéria teda musí mať nejaké kontaktné molekuly, ktorými sa dokáže nalepiť na sliznicu.
Ak sa však na pošvové bunky nalepí baktéria, ktorá nám neškodí (napríklad lactobacilus), tak vlastne zaberie miesto iným baktériám, vrátane tých škodlivých.
Ak teda sliznicu pošvy úplne „vyčistíme“, vysterilizujeme, odstránime aj tie baktérie (lactobacily), ktoré ju chránili doslova vlastným telom pred náporom škodlivých látok.
Samozrejme, ženské telo má schopnosť samoregulácie a postupne pošle do pošvy ďalšiu armádu lactobacilov. Avšak rýchlosť, akou to pôjde a hlavne pomer rôznych typov lactobacilov je pozvoľný proces. A kým v pošve opäť zavládne harmónia, majú škodlivé látky hotové eldorádo.
Nie je totiž lactobacilus ako lactobacilus. Vo vagíne sú najdôležitejšie tie lactobacily, ktoré majú 3 ZÁKLADNÉ VLASTNOSTI: Dobrú a dlhodobú priľnavosť na pošvovú sliznicu, schopnosť produkovať kyselinu mliečnu a peroxid vodíka. To nedokážu všetky typy lactobacilov.
Na čo je dobrá kyselina mliečna? Niektoré lactobacily ju na pošvovej sliznici tvoria ako vedľajší produkt. Kyselina mliečna potom vytvára prirodzene kyslé prostredie a „znechucuje“ život rôznym iným, škodlivým baktériám.
Peroxid vodíka v pošve vzniká tiež ako vedľajší produkt činnosti niektorých lactobacilov. Samozrejme, je v oveľa nižšej koncentrácii, ako ho poznáme napríklad z lekárni v podobe dezinfekčného roztoku. No na to, aby likvidoval škodlivé látky, ktoré sa chcú vo vagíne zahniezdiť, je peroxid vodíka vyprodukovaný lactobacilmi naozaj podstatný.
RÝCHLA POMOC, ktorú možno urobiť ako prevenciu pred pošvovým diskomfortom, je použiť lactobacilové globule. Tie sa vkladajú priamo do pošvy a obsahujú dostatok práve tých lactobacilov, ktoré majú spomínané 3 vlastnosti. Ide hlavne o typy Lactobacillus rhamnosus a Lactobacillus Gasseri, koté obsahuje aj selektívne vaginálne probiotikum Gynimun.
Ideálne je vaginálnu tabletku alebo globulu zaviesť po skončení menštruácie alebo pred očakávaným podnetom (kúpacou dovolenkou, výraznejšou sexuálnou aktivitou a podobne).