Gynekologické zápaly. Kedy treba preliečiť aj partnera?
Ženské zápaly pošvy, odborne vulvovaginózu, môžu spôsobovať vyvolávatelia z radu bakterií, kvasiniek alebo sú pôvodcovia zmiešaní. Veľkým problémom sú najmä opakované infekcie, preto je dôležité ich dôsledné doliečenie. Dôležité je vedieť, kedy je nevyhnutné preliečiť aj partnera.
Najčastejšími zápalmi v oblasti pošvy bývajú vaginálna mykóza alebo bakteriálna vaginóza.
Bakteriálnu vaginózu obyčajne vyvolá baktéria Gardnerella vaginalis. Je to zápalové ochorenie pošvy zapríčinené premnožením gardnerelly, prípadne iných anaeróbnych baktérií, ktoré ju typicky sprevádzajú. Medzi príznaky patrí hojný belavý výtok, ktorý sprevádza pach rybaciny. Môže sa prejaviť aj pálením pri močení, ale takisto sa nemusí prejavovať vôbec.
Problémom môže byť fakt, že táto pomerne bežná infekcia, ktorú si niekedy žena ani nemusí uvedomovať, zvyšuje riziko nákazy inými sexuálne prenosnými chorobami vrátane HIV/AIDS, u tehotnej dokonca zvyšuje riziko predčasného pôrodu! Najnovšie štúdie mikrobiálneho osídlenia pošvy u pacientok s týmito zdravotnými problémami poukazujú takisto na fakt, že Gardnerella vaginalis dokonca môže znižovať úspešnosť liečby metódami asistovanej reprodukcie.
Pri bakteriálnej vaginóze je zvýšené pH v pošve, môže mať hodnoty až do 7 (normálne pH vo vagíne je 3,8 až 4,5). Aj preto je práve zvýšené pH jedným z kritérií pre diagnostikovanie tohto druhu zápalu v gynekologickej ambulancii (orientačne sa prikladá lakmusový papierik ku vchodu do pošvy). Medzi ďalšie diagnostické kritériá patrí riedky bielosivý výtok, pod mikroskopom viditeľné určité kľúčové bunky či pozitívny amínový test (výtok sa natrie na sklíčko s kvapkou lúhu draselného). Kultivácia v laboratóriu neskôr ukáže citlivosť baktérie na antibiotiká. Obyčajne však gynekológ žene už ,,naslepo” predpíše antibiotikum s účinnou látkou metronidazol vo vaginálnych tabletách alebo antibiotikum klindamycín vo vaginálnom kréme a neskorší výsledok z laboratória je len potvrdením jeho rozhodnutia. Po liečbe je vždy dobré opätovne navodiť pošvovú rovnováhu – práve na to je optimálny Gynimun intim protect vo vaginálnych kapsulách, resp. Gynimun dual protect, ktorý sa užíva cez ústa.
Gynimun môže pomôcť aj v rámci samoliečby v prípade začínajúcej vaginálnej infekcie, keď je šanca, že telo si s ňou podporou lokálnej imunity poradí samo, či ako prevencia problémov pri kúpaní sa v chlórovej vode (pozor najmä na vírivky a termálne bazény), pri užívaní širokospektrálnych antibiotík v rámci celkovej liečby nejakého ochorenia a podobne. Obnovuje a udržuje totiž zdravú vaginálnu flóru i prirodzené pH v pošve dodaním potrebných druhov laktobacilov. Bakteriálna vaginóza je záležitosť tzv. dysmikróbie u ženy. Partner sa v tomto prípade preliečovať nemusí.
Trochu iná situácia nastáva, ak ide o vaginálnu mykózu. Hovorí sa jej aj kandidóza. Vaginálna mykóza je typická tvarohovitým bielym výtokom z pošvy, svrbením a začervenaním pošvy a jej okolia. Túto infekciu najčastejšie spôsobujú kvasinky. Mykotické infekcie vedia byť veľmi úporné a jestvujú chronické pacientky, ktoré sa ich nevedia zbaviť. Častejšie bývajú v lete. Práve vaginálnu mykózu ženy často riešia samoliečbou, pretože v lekárňach existuje množstvo voľnopredajných prípravkov s klotrimazolom na lokálnu liečbu v čapíkoch alebo v kréme. Čo sa týka partnera, v prípade mykózy je dobré, aby sa aj on lokálne preliečil masťou s obsahom uvedenej účinnej látky. Mnohí muži navyše takisto cítia diskomfort, ak má ich partnerka mykotické problémy, a tak sa na lokálnu liečbu v zmysle potierania penisu krémom s obsahom klotrimazolu dajú skôr presvedčiť. Na regeneráciu vaginálnej flóry by žena mala opätovne užívať Gynimun ,,zdola”, prípadne aj ,,zhora”. V minulosti existovala aj voľnopredajná orálna tabletka s obsahom flukonazolu určená na mykotickú infekciu v pošve (a mohol ju užiť aj muž), dnes je však už na recept, pretože si ju mnohé ženy (či páry) nasadzovali nesprávne a vystavovali sa tak riziku nežiaducich účinkov.
Samozrejme, vaginálne infekcie môžu byť aj zmiešané a ak si žena nie je istá, či trpí mykózou alebo vaginózou, radšej by mala navštíviť gynekológa, aby predišla prechodu svojich zdravotných problémov do chronicity.
Partnera treba rozhodne dôsledne preliečiť aj vtedy, ak sa u ženy potvrdí chlamýdiová infekcia a nákaza ureaplazmami i mykoplazmami. O závažných pohlavných ochoreniach ako trichomoniáza, kvapavka či syfilis ani nehovoriac.