Nepodceňujte silu vagíny!
„Žena má schopnosť meniť veci k lepšiemu. Dones jej potraviny – a urobí z nich na jedlo. Daj jej dom – premení ho na domov. Zo spermie urobí dieťa. Venuj jej úsmev – a naspäť dostaneš jej srdce. Čokoľvek jej dáš, znásobí a rozšíri…“ Takto videl ženy nositeľ Nobelovej ceny za literatúru William Golding, ktorý sa, mimochodom, na ľudstvo nepozeral ktovieako ružovými okuliarmi. (Napokon, stačí si prečítať Boha múch a človeka skôr zamrazí.)
Ženské telo naozaj dokáže veľké veci. Má neuveriteľnú schopnosť regenerácie a dokazuje to v zásade vždy, keď žena prechladne a muž má smrteľnú chorobu na 6 písmen (kašlík).
Žarty bokom, ženské telo – a konkrétne ten jeden mimoriadny orgán dole – naozaj má náramnú ochrannú silu. Vagína sa dokáže brániť infekciám obdivuhodnou razanciou. A hoci ju vnímame ako krehkú, v skutočnosti je to ozajstná bojovníčka. Avšak občas potrebuje trochu pomôcť.
Vagína svoju obranu používa hotovú armádu: má na to vojsko vybavené imunitnými, hormonálnymi, mikrobiologickými mechanizmami, dokonca používa aj chemické „zbrane“ a samozrejme, najznámejšie ochranné prostriedky – laktobacily.
Rozoberme si podrobnejšie, ako sa vagína dokáže brániť rôznym druhom infekcií. V zásade sa jej obranné mechanizmy dajú rozdeliť do piatich skupín:
Najpodstatnejší mechanizmus imunitného systému vo vagíne predstavujú slizničné imunoglobulíny, ktoré si poradia s niektorými baktériami skôr, než vyvolajú vážnejšiu infekciu alebo vaginálny zápal.
Hormonálny mechanizmus obrany má na starosti hlavne estrogén. Ak ho žena produkuje menej, má o čosi vyššie riziko infekcie močových ciest alebo vaginálnej infekcie.
Chemická obrana znamená, že vagína má tendenciu vytvárať optimálne pH tak, aby sa v nej nedarilo škodlivým baktériám. Produkuje kyselinu mliečnu, ktorá zabraňuje množeniu anaeróbnych baktérií a neutralizuje amíny.
(Anaeróbne baktérie sú také, ktoré na existenciu nepotrebujú kyslík. Amíny sú látky, ktoré pri bakteriálnej vaginóze spôsobujú typický rybací zápach.)
Mikrobiologická armáda vo vagíne predstavuje ideálne harmonické spolunažívanie rôznych prospešných mikroorganizmov, ktoré s pomocou všetkých predchádzajúcich obranných mechanizmov vytvárajú jednu šťastnú mierovú jaskynku rozkoše. Táto rovnováha je však zároveň krehká – a stačí nešťastný stret viacerých, samostatne bezvýznamných okolností, a rovnováha sa naruší.
Čo môže prispieť ku kríze mikrobiologického mieru vo vagíne? Na prvý pohľad bezvýznamné drobnosti ako stres, oslabená imunita, nadmerný fyzický výkon, kúpanie sa v chlórovej vode, priveľa cukru v strave, užívanie antibiotík (hlavne bez paralelného užívania probiotík) alebo hoci aj nový partner a s tým súvisiaca zvýšená sexuálna aktivita. A samozrejme, aj veľká vec ako nakazenie sa od partnera nejakou infekciou.
Jedným z veľmi účinných obranných mechanizmov, ktoré ženské telo hojne využíva, sú laktobacily.
Tie si vo vagíne za normálnych okolností zvesela žijú a priebežne regulujú ostatné mikroorganizmy tak, aby sa nepremnožili.
Problém však nastane, ak sa spomínaná harmónia vo vagíne naruší – a ochranná armáda, vrátane laktobacilov, je oslabená. Liečba antibiotikami alebo antimykotikami má zásadný vplyv na množstvo a hlavne na pomer rôznych druhov a kmeňov laktobacilov vo vagíne.
Vtedy potrebuje aj vagína – bojovníčka pomoc.
Principiálne sa to dá riešiť väčším dôrazom na vyváženú stravu a dostatočné užívanie laktobacilov. A ak treba zasiahnuť rýchlejšie, efektívnym riešením môže byť podávanie selektívnych vaginálnych probiotík, čiže laktobacilov, ktoré sú pre toto prostredie špecifické a stravou by sme ich na miesto určenia dodávali len ťažko. (Konkrétne ide o Laktobacillus Rhamnosus DSM 14870 a Lactobacillus Gasseri DSM 14869, ktoré sa vo vzájomnej kombinácii ukázali byť vysoko účinné nielen pri liečbe vaginálnych infekcií, ale aj ako preventívny prostriedok.)
Takéto laktobacily sa v podobe vaaginálnych kapsúl u nás predávajú pod názvom Gynimun Intim Protect.
Vagína je úžasný orgán, ktorý si často poradí aj sám. To však neznamená, že by sme mu občas nemali pomôcť.