Problémy „tam dole“? Spávajte bez nohavičiek a nevyhoľujte sa

Telesné ochlpenie neraz preklíname. Jeho rozmiestnenie i hustota je predurčené geneticky. Ak sa rozhodnete, že jeho dĺžku si upravíte, alebo sa časti dokonca zbavíte, je to vaša voľba. Dôležité je však vedieť aj to, že ochlpenie v oblasti spodných nohavičiek plní určité funkcie.

Možno ste o tom nikdy nepočuli, ale úplné vyhoľovanie ohanbia, také populárne najmä teraz počas leta, môže narušiť imunitu pošvového vchodu. „Ženám náchylným na vaginálne infekcie, či už ide o vaginálnu mykózu, bakteriálnu vaginózu alebo zmiešané infekty, odporúčam nechať si v oblasti ohanbia, najmä v okolí pyskov a vchodu do pošvy aspoň nejaké ochlpenie,“ tvrdí gynekológ z Bratislavy MUDr. Jozef Španka, ktorý je aj garantom gynekologickej online poradne na našom webe gynimun.sk. ,,Ochlpenie totiž zabezpečí určitú prirodzenú mikrobiálnu kožnú flóru dôležitú pre dobrú imunitu v oblasti vagíny. Netvrdím, že si žena ochlpenie nesmie esteticky vytvarovať či pristrihnúť, ale dôležité je ponechať aspoň časť najmä v oblasti medzi stehnami.“ Odstránenie chĺpkov a holenie s možnosťou mikroporanení môže totiž narušiť citlivú mikrobiálnu rovnováhu na tejto intímnej časti tela.

Telesné ochlpenie okrem toho zvyšuje aj sexuálnu citlivosť. Ak vás partner zľahka pohladí po ochlpení ohanbia, ohýbajúce sa chlpy podráždia folikuly (vlasové vačky) a tie odovzdajú správu nervovej sústave. Vlasové vačky sú bohaté na nervové zakončenia, preto bez chlpov prídete o časť zmyslového zážitku.

Samozrejme, odstraňovanie ochlpenia sa považuje za normálnu prax v dejinách aj v súčasnosti. Ochlpenie si v súčasnosti možno holiť, depilovať voskom či odstraňovať s pomocou depilačných krémov.

Akákoľvek depilácia vedie ku zriedeniu ochlpenia, pretože folikuly sa pri vytŕhaní chlpov vrátane korienkov časom poškodia. Nevýhodou je, že redšie chlpy ťažšie prenikajú cez kožu, a to môže viesť ku zarastaniu chlpov a častejším zápalom folikulov. Depilačné krémy však rozpúšťajú aj časť chlpu, ktorá leží nad povrchom kože, a to tak, že ničia jej bielkovinovú štruktúru. Keďže vlasový vačok sa nepoškodí, ľudia, čo ich používajú, majú menej problémov so zarastajúcimi chĺpkami.

Pri holení chĺpkov v okolí ohanbia nedostatočne ostrou žiletkou hrozí stav nazývaný pseudofolliculitis barbae. Znamená to, že chĺpok, ktorý odstránite (najmä, ak je kučeravý), zmení smer rastu nadol, do kože. Telo ho pokladá za cudzie teleso, folikul sa zapáli, a ak sa pridruží bakteriálna infekcia, začne hnisať.

Ak vás trápia zarastajúce chlpy či infikované folikuly, vo zvýšenej miere dbajte na hygienu. Ak si chĺpky odstránite večer pred spaním a spávate bez nohavičiek, alebo ich v lete pod dlhou sukňou nenosíte, mikroranky sa rýchlejšie zacelia.  Gynekológovia „odvetrávanie dole bez“ odporúčajú aj ženám s opakovanými vaginálnymi infekciami. Ak ste doma, na chate či v záhrade, alebo máte dlhú netransparentnú sukňu, v horúcich letných dňoch spokojne nechajte nohavičky v šuflíku!

 

Päť pravidiel pri holení podľa publikácie „Bez hanby o ohanbí“

  1. Neholiť sa proti smeru rastu chĺpkov a nenapínať kožu. Ak si kožu natiahnete a budete sa holiť proti smeru ich rastu, dosiahnete hladší výsledok, pretože chlpy odstránite pod povrchom kože. Žiaľ, zvýšite si pravdepodobnosť zarastania chĺpkov do kože a následného zápalu.
  2. Vždy používať čistú, ostrú žiletku, najlepšie novú. Keďže žiletky sú drahé a mali by sme šetriť životné prostredie, láka nás používať ich opakovane. Ostrá žiletka však zabezpečí hladší prierez chlpu – vďaka tomu bude rásť tak, že sa nevtiahne do kože. Novú žiletku nie je potrebné ani pritláčať, čím sa predíde vzniku podráždenia a je to prevencia pseudofolliculitis barbae. Používaná žiletka navyše býva kontaminovaná baktériami. Kúpte si „holítka“ s vymeniteľnými hlavicami.
  3. Používajte žiletky s jednou čepeľou. Žiletky sa vyrábajú v nových, sofistikovaných verziách a reklama hovorí, že čím viac čepieľok, tým lepšie. Vraj to zabezpečí dôkladnejšie oholenie. Výsledkom je častejšie zarastanie chlpov, lebo ďalšie čepele odstraňujú chlpy pod povrchom kože. Naši starí otcovia vedeli, čo robia, keď sa opatrne a dôsledne holili britvou! S tou to radšej „tam dole“ neskúšajte, ale kupujte si obyčajné, lacné jednorazové žiletky s jednou čepeľou.
  4. Holeniu nasucho by ste sa mali vyhýbať za každú cenu. Suché chlpy sú tuhé, preto sa holia ťažšie. Aby ste dosiahli dobrý výsledok, musíte viac tlačiť. Účinne si zjemnite chĺpky sprchovaním teplou vodou. Rovnaký efekt dosahuje pena na holenie, ak ju necháte účinkovať pár minút pred holením.
  5. Mierna exfoliácia. Ak oblasť chĺpkov budete umývať jemnými krúživými pohybmi, či už exfoliačnou rukavicou alebo zrnitým exfoliačným čistiacim gélom, postupne uvoľníte z kože zarastajúce chlpy. Kožu nedrhnite silno a dajte si pozor, aby sa prostriedok nedostal do pošvy.