Výtok. Kedy je normálny a kedy už nie? Kedy ho môže byť až 20-násobne viac?
Mnohé ženy sú presvedčené, že majú vaginálnu infekciu, pretože zaznamenali na nohavičkách zvýšené množstvo vaginálneho výtoku. Nie každý výtok však znamená infekciu. Často ide o prirodzený, cyklicky sa vyskytujúci cervikálny (cervix = krčok maternice) hlien, keď sa vaginálne bunky odlupujú, alebo ide o hojnejší výtok tvoriaci sa počas pohlavného vzrušenia. Ako teda rozpoznať, kedy to už s naším výtokom nie je v poriadku?
Cervikálny hlien nie je nič patologické. Niektoré ženy ho mávajú viac, iné menej a zmeny v jeho farbe, štruktúre a množstve sa dajú počas menštruačného cyklu predvídať, dokonca sa podľa neho dá určiť fáza menštruačného cyklu, v ktorej sa žena nachádza.
Po skončení menštruácie, keď je plodnosť málo pravdepodobná, je výtoku najmenej, resp. žiadny. Potom však telo začína zvyšovať tvorbu ženského pohlavného hormónu estrogénu (tzv. folikulárna fáza cyklu), keď bujnie výstelka maternice, vo vaječníku dozrievajú folikuly, aby vyvolali vypudenie (obyčajne) jedného vajíčka. Vtedy žľazy krčka maternice začínajú vytvárať hlien. Tento hlien je hustejší, krémovejší, belavý, žltkavý a nie je ťahavý, ani pružný.
Ku koncu tejto folikulárnej fázy (6. až 13. deň menštruačného cyklu, o ktorom sa predpokladá, že má 28 dní) sa hlien zriedi, môže byť trochu zakalený a žena pociťuje v nohavičkách vlhko. To všetko je normálne a fyziologické.
Jeden alebo dva dni pred ovuláciou (uvoľnenie vajíčka z vaječníka), keď estrogén dosahuje najvyššiu hladinu, krčok maternice produkuje hojný, priehľadný, klzký, ťahavý hlien. Je to mazľavá hmota, ktorá pripomína vaječný bielok a medzi prstami sa rozťahuje. Niekedy môže byť tento hlien sfarbený trochu dočervena. Ide o ,,priaznivý” hlien, ktorý je signálom optimálneho času na oplodnenie. Alebo obdobia, keď je vhodné ,,dať si pozor”. Množstvo tohto hlienu je u každej ženy iné, je ho však vo všeobecnosti viac, než počas iných fáz menštruačného cyklu. U niektorých žien ho môže byť až dvadsaťnásobne viac ako počas zvyčajného výtoku! Tento hlien je závislý od hladiny estrogénu a fakt, že sa prirodzene zvyšuje, je znakom ovulácie. Ovulácia je dobrým znamením a prirodzenou súčasťou menštruačného cyklu každej zdravej ženy.
Po ovulácii sa dostáva k slovu hormón progesterón, ktorý spôsobí, že hlien zas zhustne, je akoby suchší. Vytvára v krčku maternice hlienovú zátku, ktorá bráni spermiám preniknúť dovnútra. S blížiacou sa menštruáciou sa výtok môže stať kašovitejším a suchším (čiže menej priaznivým pre počatie).
Väčšie množstvo hlienu sa objaví aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie alebo pri tehotnosti.
V päťdesiatke a v období po nej (priemerný vek menopauzy v SR je 52 rokov) sa tvorba cervikálneho hlienu prirodzene znižuje a u väčšiny žien sa tak znižuje aj vlhkosť vagíny (čo môže robiť problémy pri sexe). Tu môžu pomôcť lubrikanty, napr. s kyselinou hyalurónovou, vitamínom E a podobne.
INFOGRAFIKA
Je rozdiel medzi sviežou oázou a suchou púšťou
Bežný vaginálny výtok: Všetkým ženám sa tvorí vaginálny výtok, hlien, ktorý nás udržiava ,,tam dole” vlhké, aby vaginálne tkanivo zostalo zdravé. Je rozdiel medzi sviežou oázou a suchou púšťou. V zdravom a vlhkom tkanive sa infekcia tak ľahko neudrží, suché a podráždené tkanivo je náchylnejšie na vaginálne infekcie. Bunky vaginálnej výstelky sa každý deň odlupujú a nahrádzajú novými a výtok má teda aj ,,čistiaci charakter”. Toto spojenie buniek a hlienu zaznamenávame v podobe bieleho až žltkastého výtoku, ktorý môžeme nájsť na nohavičkách. Aj tento výtok pomáha zachovávať správne vaginálne pH. Samozrejme, v prípade podozrenia, že niečo nie je v poriadku, si v rámci prevencie alebo začiatkoch infekcie možno pomôcť vaginálnymi probiotikami.
Výtok pri pohlavnom vzrušení: Priesvitný alebo krémový hlien, ktorý nás udržiava vlhkými počas pohlavného styku. Táto tekutina sa môže pridať už ku zmesi toho, čo sa vytvára ako bežný, každodenný sekrét. Aj tu je množstvo výtoku, keď žena od vzrušenia zvlhne, individuálne a závisí aj od fázy cyklu. Obyčajne sú to však najviac dve polievkové lyžice denne.
Vaginálny výtok so zápachom: To, že niečo nie je v poriadku, označuje výtok, ktorý zapácha ako pokazená ryba a sprevádza ho svrbenie, začervenanie alebo podráždenie. Zvyčajne ide o bakteriálnu infekciu (bakteriálnu vaginózu). Kvasinkovú, čiže mykotickú infekciu obyčajne sprevádza belavý alebo žltkavý hrudkovitý výtok, ktorého súčasťou je silné svrbenie. Trichomoniázu sprevádza spenený zelenkastý výtok s hnilobným zápachom.
INFOGRAFIKA
Sprievodca výtokom
Výtok, ktorý by mal byť dôvodom na návštevu lekára
– hojný riedky výtok sivobielej farby páchnuci po rybách neraz svedčí o bakteriálnej vaginóze
– hustejší biely hrudkovitý výtok sprevádzaný úporným svrbením je obyčajne prejavom mykotickej (kvasinkovej) infekcie
– riedky spenený výtok žltkasto-zelenej farby sprevádzaný nepríjemný zápachom môže svedčiť o trichomoniáze (vo všeobecnosti silnejší výtok žltkastej, zelenkastej farby často súvisí s infekciami – chlamýdie, mykoplazmy, kvapavka)
– príčinou výtoku zmiešaného s krvou v čase, keď žena nemenštruuje, môže byť pohlavne prenosná infekcia alebo prítomnosť abnormálnych buniek na krčku maternice. Neobjasnené krvácanie by mal vždy skontrolovať lekár!
(Zdroje: publikácia americkej gynekologičky Avivy Rommovej Hormonálna rovnováha, vyd. Príroda a publikácia nórskych lekárok Ellen Dahlovej a Niny Brochmannovej Bez hanby o ohanbí, vyd. Slovart)